Ana Sayfa Dünya'da Ampute Futbol, Haberler 13 Eylül 2023 328 Görüntüleme

1. AFRİKA OYUNLARI ŞAMPİYONU GANA

1. AFRİKA OYUNLARI ŞAMPİYONU GANA

Gana, Akkra’da bu sene 1. si düzenlenen Afrika Oyunları Ampute Futbol Turnuvasında finalde FAS’ı 2-1 yenen ev sahibi GANA şampiyonluğu kazandı.

2. FAS AMPUTE FUTBOL MİLLİ TAKIMI

Antrenörlüğünü Evren UYANIK’ın yaptığı MISIR AMPUTE FUTBOL MİLLİ TAKIMI 3.lük maçında grup maçlarında da 3-1 yendiği Dünya Şampiyonluğu olan ANGOLA AMPUTE FUTBOL MİLLİ TAKIMI’nı bu sefer 2-1 yenerek Afrika Oyunlarını 3. olarak bitirdiler.

Turnuva sonrasında görüşlerini aldığımız Mısır Milli Takım Antrenörü Evren UYANIK; Mısıra gelmek ve antrenörlük yapmak gerçekten cesaret işi.
İyi bir takıma herkes antrenörlük yapar fakat yeni oluşum içinde olan, katıldığı son Afrika Kupasında yedincilik yaşayan ve mental olarak hazır olmayan bir ekibe antrenör olarak gelmek cesaret ister. Bende bu cesareti gösterdim ve geldim.
İki kamp sürecinde 28 gün çalışma imkanımız oldu. Bu 28 günde 45 antrenman yaptık. Futbolcular futbolla ilgili fazla bilgi sahibi değillerdi. Yaptığımız çalışmalarda nerede duracaklarını, nerede adam tutacaklarını, nasıl pozisyon olacaklarını tek tek gösterdik
Mısır’da çok fazla ampute engelli var. Aralarında belirli testler yaparak seçimler yaptım ve beş genç oyuncuyu milli takım kadrosuna aldım. Kısa hazırlık dönemine rağmen %70 gibi bir performansla paralimpik oyunlarına katılım sağladık
Paralimpik Oyunlarında eski dünya şampiyonu ve son dünya ikincisi Angola karşısında iki maçta iki galibiyet aldık. Daha önce Afrika Kupasında karşılaşıp mağlup olduğumuz Kenya ile yapmış olduğumuz müsabakadan iki sıfır galibiyetle ayrıldık. Ruanda’yı 4-2 lik skorla mağlup ettik. Yarı finalde eşleşmiş olduğumuz son Afrika şampiyonu Gana ile normal süresi 1-1 biten müsabakanın uzatma dakikalarında yemiş olduğumuz talihsiz bir golle finale veda ettik.
Aslında baktığınız zaman uzatmadaki yediğimiz golü saymazsak mağlubiyet almadan bir turnuvayı kapattık. Alınan bu sonuçlar hem Mısır Milli Takımında hem de Mısır halkında inanılmaz sevinç yarattı. Tüm televizyon programları mısır spor kanalları bu başarıdan bahsetti.
Bu başarıdan bahsederken çok kısa bir sürede bu takımı toparlayarak sistemsel bir oyun oynamayı öğrettiğim için beni ve teknik ekibimi de unutmadılar sağolsunlar.
Şu anda herkes beni bir abi gibi görüyor, çok seviyorlar ve çok saygı gösteriyorlar. Afrika Kupasında da takımı çalıştırmamı istiyorlar eğer uygun şartlar olursa Afrika Kupasında da onlarla beraber olmayı düşünüyorum dedi.

Oynanan oyunlar sonrasında;

4. ANGOLA AMPUTE FUTBOL MİLLİ TAKIMI

5. RUANDA AMPUTE FUTBOL MİLLİ TAKIMI

6. LİBERYA AMPUTE FUTBOL MİLLİ TAKIMI

7. KENYA AMPUTE FUTBOL MİLLİ TAKIMI

8.UGANDA AMPUTE FUTBOL MİLLİ TAKIMI oldu.

Final gecesinde ödüllerde sahibini buldu.

En İyi Oyuncu Ödülü: Muhammed Mubarık (GANA)

En İyi Kaleci Ödülü: Razak Sieda (GANA)

Gol Kralı Ödülü: Zaher Muhamed (MISIR) 8 gol

 

Tema Tasarım |